No přece ta moje :]

22. listopadu 2011 v 22:32 | Lexi |  Extra povídky
Tak tedy, jdu rovnou k věci.
Téma týdne mne zaujalo z několika pádných důvodů.
  1. jednak proto, že miluju knížky všeho druhu a přečetla jsem jich neskutečná kvanta.
  2. pak také proto, že pokaždé když něco čtu, najdu si v příběhu jednu postavu (je jedno jestli je hlavní nebo vedlejší) a vžiju se do ní. Nevím, jestli chápete jak to myslím - prostě všechna příkoří, křivdy apod. co se mu/jí dějí, si beru svým způsobem osobně. Všechno s nimi na 100% prožívám. Když jsou šťastní, také jsem šťastná. Když jsou smutní nebo mají zlomené srdce, nadávám na postavu, co jim to způsobila. Prostě se úplně vžívám do jejich role.
  3. už je to nějaký ten pátek, co jsem zjistila, že miluju psaní slohovek a povídek, článků a prostě tak nějak celkově mě začalo brát autorské psaní. Né všechno co jsem kdy napsala, se dalo číst, něco bylo prostě jenom 'pro mě'. Pokaždé -a to doopravdy bez vyjímky- jsem ale přemýšlela o všech postavách. Vždycky jsem se snažila dát do toho příběhu nebo do jedné z hlavních postav něco ze sebe…

Tak tady to máte. Myslím, že si můžu s klidným svědomím říct 'tohle mám z krku'. Nemyslete si, že jsem namyšlený egoista, co miluje jenom svoje 'díla' a všechno ostatní kritizuje. To ne, ale musím říct, že moje nejzamilovanější postavy jsou opravdu ty, co pocházejí z mé fantazie. Je samozřejmě spousta cizích, které mám opravdu ráda nebo do kterých jsem se úplně zbláznila. Kdo by si nezamiloval Adriana z Vampýrské Akademie nebo Damona z Upířích Deníků. Už jenom jejich charaktery, těch původně 'zlejch a nebezpečnejch'. Jojo, musíte se mi smát. Ale co taková Pýcha a Předsudek? Kdo z těch, co to četli, si dříve nebo později nezamiloval Darcyho? A nebo taková knížka 'Marley a Já', tam jsem si zase velmi oblíbila Marleyho! Co na tom, že je to pes? Když nakonec umře, brečí u toho všichni.
No, takhle bych mohla pokračovat ještě dlouho, začínajíc pohádkovými knížkami (Malý bílý koníček, Inkoustové srdce, Petr Pan, Harry Potter, Hobit..), postupně se propracovávajíc přes dobrodružnou literaturu (2o ooo mil pod mořem, Vlaštovky a Amazonky, Cesta kolem světa za 80 dní, Pán Prstenů..) a 'teen knihy' (všechny možný upíry a vampýry, vlkodlaky..) a skončila bych těmi 'dospěláckými' knížkami (Šifra Mistra Leonarda, Pýcha a předsudek, Andělé a démoni..). Ze všech knížek, co jsem četla, a že je jich opravdu hrozně moc, mám vybranou minimálně jednu postavu, kterou si pamatuju a mám ji ráda.
Ale... není to to samé, jako když si někoho vytvoříte. Když někomu udáte charakter, určíte vzhled a přivedete ho k životu. Až když té postavě vymyslíte životní příběh, když si s ní 'prožijete' všechna trápení, které nakonec skončí happy endem, uvědomíte si, co všechno byste ztratili, a o co všechno byste přišli, kdyby tu postavu někdo zničil, zkazil, smazal nebo kdybyste o ní vůbec nikdy nepsali. A kdybyste tu postavu nechali zemřít, mrzelo by vás to. I když se ta postava ze začátku projevuje jako 'bad guy/woman' a děláte všechno možné, aby k ní čtenář ucítil nenávist, stejně vám nakonec přiroste k srdci a nedokázali byste si bez ní ten příběh představit. Když to píšete, přemýšlíte 'co bych udělal/a já? Jak bych se zachoval/a?'. Je to, jakoby se člověk vžil do samotného příběhu a sám byl tou hlavní postavou…
Už jenom kvůli tomu pocitu, když někoho vytvořím ze souhlásek a samohlásek, mě baví psát. A baví mě, když aspoň na chvíli můžu žít příběh někoho jiného.

A právě proto mám tak ráda svoje postavy, protože je mohu ovládat, můžu jim dělat radost i jim způsobit smutek. Všechno to závisí na mně! Je to, jako bych byla na chvíli v jiném světě :))
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Barča Barča | Web | 22. listopadu 2011 v 23:17 | Reagovat

Čauky, super blog a super článek, pět hvězdiček!!
Taky píšu, ráda a pořád a k smrti ráda vytvářím charaktery jednotlivých postav, formuju jejich minulost i budoucnost, tvořím jejich vesmír - nic se nevyrovná pocitu absolutní kontroly nad někým, kdo je mi tak oddaný jako ten, komu jsem dala život x))

2 Vlastimil Vlastimil | Web | 28. listopadu 2011 v 23:29 | Reagovat

Zdařilé!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama